2009-04-24

pwd. Stanisław Augustyniak

Urodził się 4 października 1921 roku.Do Związku Harcerstwa Polskiego wstąpił 16 listopada 1935 roku. Przyrzeczenie harcerskie złożył 27 grudnia 1936 roku na ręce harcmistrza Michała Koniecznego drużynowego III drużyny skautów im. Zawiszy Czarnego przy Rodzinie Kolejowej w Ostrowie Wielkopolskim.
W drużynie trafił na wspaniałą kadrę instruktorów. Pod Ich kierunkiem doskonalił swoją wiedzę i przygodę życia skautowego. Zdobyte sprawności harcerskie stały się pomocne i ułatwiły trudy życia wojennego.
W miesiącu marcu 1937 roku uczestniczył przy komendzie hufca na kursie zastępowych i kursie krótkofalowców prowadzonych przez podharcmistrza Jana Grześka i działacza harcerskiego inż. Moderskiego.
Od 1938 do 1 września 1939 roku był zastępowym IV zastępu „Czajek”, którego specyfiką było krótkofalarstwo i łączność przewodowa.
W miesiącu lipcu 1937 roku był uczestnikiem obozu stałego w Mierzynie koło Międzychodu i w miesiącu wrześniu tegoż roku na obozie wędrownym i koleją zwiedzał Kraków, Lwów, Zaleszczyki, Wilno i Warszawę.
W miesiącu lipcu 1939 roku na obozie stałym w Poroninie pełnił funkcję zastępowego i kronikarza.
Po powrocie z obozu w ramach pogotowia wojennego rozkazem drużyny przydzielono go od 20 sierpnia do 3 września 1939 roku do oddziału ruchowo-handlowego PKP Ostrów w charakterze łącznika
W okresie okupacji od 12 września 1940 roku przebywał na wygnaniu w Generalnej Guberni w miejscowości Sobienki powiat Garwolin.
Wierny przyrzeczeniu  harcerskiemu w miesiącu lipcu 1942 roku na placówce Sobienie Jeziory-Wilga został przyjęty do ZWZ Armii Krajowej okręg północny Garwolin, nadano mu kryptonim „Gołąb”.
29 sierpnia 1944 roku został zmobilizowany do tworzącej się II Armii Wojska Polskiego. Od 30 października do 13 grudnia 1944 roku przydzielono go do V samodzielnego batalionu warsztaty remontowo- samochodowe stacjonującego w okolicach Lublina.
27 lutego 1945 roku Komenda Uzupełnień w Mińsku Mazowieckim na jego prośbę wyraziła zgodę na powrót z jego mamą i siostrami do Ostrowa Wielkopolskiego.
Po szczęśliwym powrocie 27 marca 1945 roku do rodzinnego miasta, już następnego dnia zgłosił się w Komendzie Uzupełnień w Kaliszu, która skierowała go do pracy na zmilitaryzowanej kolei państwowej. Pracę rozpoczął na kolei  20 kwietnia  1945 roku w oddziale mechanicznym. Prace na kolei zakończył 1 listopada 1981 roku przechodząc na zasłużoną emeryturę.
2 września 1946 roku wznowił swoją działalność harcerską w I drużynie skautów im. Tadeusza Kościuszki pełniąc w tej drużynie funkcję sekretarza i kronikarza oraz oboźnego na obozie stałym w miesiącu lipcu 1947 roku w miejscowości Wojciechowice koło Kłodzka.
Z ramienia drużyny był uczestnikiem kręgu starszoharcerskiego im. Władysława Nowaka.  Działał również przy komendzie hufca wspólnie z druhem Leszkiem Stachowiakiem w harcerskiej służbie informacji.
Jesienią 1949 roku zawiesił swoją przynależność do ZHP, którą wznowił po Zjeździe Łódzkim w 1956 roku w strukturach komendy hufca.
Od 1973 do 2009 roku byłem członkiem komisji historycznej przy komendzie hufca.
Nadal jestem członkiem kręgu instruktorów im. Szarych Szeregów posiadam stopnień harcerza orlego, instruktorski - przewodnik i  tytuł Senior ZHP.
Za swą długoletnią działalność w ruchu harcerskim poza licznymi wyróżnieniami odznaczony został Srebrnym Krzyżem "Za zasługi dla ZHP z Rozetą-Mieczami", honorowym tytułem Seniora ZHP i Kapeluszem Skautowym.
Za działalność w ruchu oporu i kombatancką 24 września 1988 na zamku w Kurniku wręczono mu przywieziony z Londynu Krzyż Armii Krajowej i Medal Wojska Polskiego nadany 15 sierpnia 1948 roku.
Za wkład i pracę społeczną poświęconą etosowi Armii Krajowej wyróżniony został  odznaką honorową Weterana Walk o Niepodległość i mianowano go do stopnia porucznika.
Odznaczony również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Za zasługi dla miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego, Medalem "Pro Memoria".