2010-05-10

Wycieczka Kręgu 9.05.2010

Trasa wycieczki: Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Opatówek, Błaszki, Sieradz, Charłupia Mała, Małków, Warta,  Zbiornik zaporowy Jeziorsko, Strzałków, Lisków, Koźminek, Opatówek, Kalisz, Ostrów Wielkopolski.
Po przyjeździe do Sieradza udajemy się na dworzec kolejowy gdzie pwd. Stanisław Augustyniak przybliża nam czasy z września 1939. Pojawia się również tam pani Aurelia Jeziorna z domu Wikariak świadek tamtych czasów.
 
Odwiedzamy cmentarz w Sieradzu. Na cmentarzu znajduje się również grób jednego z najsłynniejszych fryzjerów świata Antoniego Cierplikowskiego – legendarnego Antoine'a. Pomnik wykonał artysta Ksawery Dunikowski.

Na cmentarzu znajduje się zabytkowy Kościół św. Ducha. Wewnątrz XIX-wieczny krucyfiks z malowaną na czarno figurą Chrystusa oraz ozdobiony czterema kolumnami ołtarz w stylu barokowym. W jego centralnej części znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z podpisem: "Pod Twoją obronę uciekamy się...", a w skrzydłach rzeźby apostołów Piotra i Pawła. Poza tym w kościółku znajdują się dwa inne malowidła przedstawiające Chrystusa.W odwiedzaniu miejsc pamięci towarzyszy nam pan Maciej Milak społeczny opiekun miejsc pamięci narodowej z KOPWiM w Łodzi.

Jedziemy do SIERADZKIEGO PARKU ETNOGRAFICZNEGO
W okolicy Wzgórza Zamkowego znajduje się sieradzki skansen. Na terenie skansenu znajdują się zrekonstruowane budynki wzorowane na dawnej zabudowie regionalnej.
Na Terenie skansenu spotykamy się z hm. Marią Pietruszewską - komendantką HKS"Żary"w Sieradzu. Dowiadujemy się, że Krąg istnieje od 1990 roku. Praca w Kręgu prowadzona jest na różnych płaszczyznach, między innymi organizowane są spotkania przy ognisku, na biwakach, świeczkowiskach, z okazji DMB, przy opłatku, jajeczku wielkanocnym, witaniu wiosny oraz branie udziału w Mszy Świętej z okazji Św. Jerzego. Krąg również bierze udział w bieżącej działalności Hufca(pomoc w prowadzeniu NAL-u, obchodach rocznic i uroczystości).
Wymieniamy adresy. Śpiewamy piosenki.

Po zakończeniu spotkania w skansenie jedziemy do Muzeum Okręgowego w Sieradzu, które mieści się przy ul. Dominikańskiej 2 w najstarszej murowanej kamienicy Sieradza z końca XVI w. Muzeum posiada ponad 40000 eksponatów. Są w nim wystawy stałe obrazujące dzieje Sieradzkiego z zakresu archeologii, historii, historii sztuki i etnografii. O zgromadzonych eksponatach ciekawie opowiadał mgr Jerzy Kowalski - dyrektor tamtejszej placówki.
Po zwiedzeniu muzeum o 13.50 głodni jedziemy do Charłupni Małej do jadłodajni kościelnej na obiad. W obiedzie towarzyszy nam proboszcz ks. prałat mgr-lic. Grzegorz Stanisław Drzewiecki. Po wspaniałym obiedzie, kawie i firmowym cieście idziemy z kustoszem do Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej, by pokłonić się, pomodlić i zwiedzić świątynię. Wieża kościoł ma 54m.Chrzcielnica pochodzi z 1538 roku, widnieją na niej herby: Lis, Jelita, Jastrzębiec i Poraj. Witraże w prezbiterium przedstawiają sceny z życia Matki Boskiej, a witraże w nawach przedstawiają historię Kościoła Powszechnego w aspekcie Maryjnym z uwzględnieniem kultu miejscowego i historii Polski, w tym Ziemi Sieradzkiej.
Następnym etapem jest pałac w Małkowie, którego historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. Wówczas na miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska ówczesny właściciel majątku kasztelan sieradzki Paweł Biernacki - postanowił zbudować siedzibę rodową. Budowla jest bliźniaczo podobna do klasycystycznego pałacu na wyspie Elbie. Budowniczym pałacu był Fryderyk Albert Lessel - główny architekt Warszawy od roku 1813. Budowę ukończono w latach 1820-1830.W pałacu bywał z gościną Władysław Reymont.
 Z Małkowa jedziemy do miasta Warta, by zwiedzić i zapoznać się z historią Klasztoru i kościołu OO. Bernardynów pw. Wniebowzięcia N.M.P. Obecny kościół rozpoczęto budować 1482 roku. Kościół wybudowano w stylu gotyckim. W 1625-1630 kościół otrzymuje obrazy Sąd Boży,Wizja św. Antoniego, Wizja św. Stanisława. W 1640 powstaje renesansowy marmurowy sarkofag Sługi Bożego Rafała z Proszowic i płaskorzeźba o. Melchizedeka z Warty. Organy w 1708 wykonują Bracia Bernardyni: Antoni z wilna i Klemens Łopiński.
 Ostatnim etapem wycieczki była zapora czołowa wybudowana w 1986 roku na rzece Warcie. Zbiornik Jeziorsko jest największym akwenem w regionie łódzkim o powierzchni 42,3 km kw. i pojemności 202,8 min m sześc. Zbudowano również elektrownię wodną o charakterze przepływowym o mocy 4,89 MW.

Na tym zwiedzanie zakończono. Nie zrealizowano tylko zwiedzania dworku w Kalinowej ze względu na brak czasu.
Powrót do Ostrowa nastąpił małym autobusem podczas ulewnego deszczu.