2010-05-21

Gross-Rosen - Miejsce śmierci hm. Floriana Marciniaka


Gross-Rosen – Miejsce śmierci hm. Floriana Marciniaka


Druh hm. Florian Marciniak członek 21 PDH im. Tadeusza Rejtana w okresie 27.9.1939 r. – 6.5.1943 r. pełnił funkcję Naczelnika Szarych Szeregów. W wyniku dekonspiracji został aresztowany w Warszawie 6.5.1943 r. przez Gestapo. Po wstępnym śledztwie przeniesiony do Poznania i osadzony w Forcie VII, cela nr 66. W przygotowaniu była akcja jego odbicia z Fortu VII pod kryptonimem „Biała róża”. Akcja została odwołana z uwagi na wywiezienie Druha Naczelnika 17.2.1943 r. wraz z innymi instruktorami SzSz do KL Gross – Rosen w Rogoźnicy, gdzie zginął 20.2.1944 r..

Z okazji przypadającej w tym roku 66. rocznicy śmierci hm. Floriana Marciniaka, Wielkopolska Rada HKS postanowiła udać się do Gross – Rosen, aby pobrać ziemię z miejsca stracenia Druha Naczelnika w celu umieszczenia jej w Skulsku.

Wyjazd nastąpił 6 maja 2010 roku w następującym składzie:
- Przedstawiciele Wielkopolskiej Rady Harcerskich Kręgów Seniorów
- Przedstawiciel Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział Wielkopolski
- Delegacja harcerzy z Ośrodka ZHP im. Kosynierów Bukowskich z Buku
- Przedstawiciele Hufca ZHP im. Floriana Marciniaka z Kościana
- Harcerze ze Szczepu im. Floriana Marciniaka z Hufca Gniezno
- Pan Stanisław Płocieniak siostrzeniec hm. Floriana Marciniaka

Na terenie obozu, obecnego muzeum zatrzymaliśmy się przy obelisku poświęconemu pamięci hm. Floriana Marciniaka, gdzie odśpiewaliśmy hymn Szarych Szeregów, złożono kwiaty, a dh Kazimierz Kwiatkowski wygłosił gawędę o życiu Naczelnika.

Z pola straceń opodal pieca krematoryjnego pobrana została ziemia do urny.
W budynku muzeum zapoznaliśmy się z historią powstania obozu i jego rozrostem w latach 1940 – 1945. W obozowej księdze zmarłych odnaleźliśmy nazwiska członków harcerskiego ruchu oporu z Poznania i Wielkopolski. W muzeum można było zakupić też pamiątki i wydawnictwa opisujące życie więźniów w obozie.


Opracowanie i foto - phm. Ryszard Dubisz